Чуден свят

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Чуден свят » Всичко за сенполии » Пъстролистност (вариегатност)


Пъстролистност (вариегатност)

Сообщений 1 страница 5 из 5

1

Най-честият виновник за кремаво бели, розови, бронзови, жълти, прасковени, сребърни петна по листата на сенполии е рецесивна цитоплазмена мутация.

Растителната клетка се състои от ядро, което притежава генетичния код и цитоплазма, която е течността около ядрото. В цитоплазмата, ние откриваме хлоропластите, които са отговорни за създаването на хлорофил. В тези растения нивото на хлоропласта е несъвършенно. Пъстрите части на листото са инертни и разчитат на зелени части, за да оцелеят. Поради това, растения с пъстри листа растат по-бавно от зелените листа и са по-податливи на болести и стрес.

2

Спонтанна пъстролистност

Този вид пъстролистност най-неустойчива и може да бъде причинена от вирус или някои "дефектни" клетки, които ще имат временно въздействие. Може да засяга как един лист, така и цяло растение. В последствие растението може да се върне към естествените си зелени листа или да останат с тази пъстролистност, но ще бъде почти невъзможно да се предават тези качества при размножаването. Тези растения са силно нестабилни.
http://forumimage.ru/uploads/20110430/13041276486600591.pnghttp://forumimage.ru/uploads/20110430/130412764774006464.png

3

Знам че все още не си я допревела, но какво точно мутира в цитоплазмата? Генетична информация имат само ядрото, пластидите и митохондриите, а цитоплазмата е резултат от тази информация. В митохондриите дори и да настъпи мутация тя няма да бъде забележима за това ги оставяме на страна. Пластидите са тези които носят фотосинтезиращите пигменти и най-ветоятно там да има мутация, да ама не можем да изключим и мутация в ядрото защото пластидите въпреки че имат совя ДНК не са съвсем автономни, полуавтономни са и зависят отчасти и от гените записани в ядреното ДНК.
Също така при спонтанната пъстролистност не смятам че е почти не възможно ами си е много вероятно да предаде качествата си при размножаването. Като цяло пъстролистието е спонтанно, ама ТЛ и Чемпиън си се предават, а ако беше дадена дръжката на средното листо от третата група щеше да се види съвсем ясно че е полу зелена полу бяла, което значи че ако се сложи за размножение от едната страна ще изкара химерни детки като най-малкото листо, а от другата където е зелена дръжката ще изкара чисто зелени, разбира се не са изключени и някакви по-смесени, но при следващи размножавания могат да се изчистят и да се получи една доста стабилна химера.
Като цяло ми е малко неясна тази статия. %-)

4

Нямам такива научни познания, а и смятам че не е необходимо толкова да задълбавам, просто превеждах.
Извинявай, наистина не я допреведох и затова не съм сложила откъде съм я взела тази информация ►►►ТУК
А тя е взета от тук, но е на английски
Источник: African Violet Magazine № 3 за 2001 год

5

Да, да знам че превиждаш, и преди съм попадал на статията. Просто споделях какво не ми се връзва от нея, може пък някой да е подочул нещо и да го разясни. :yep:


Вы здесь » Чуден свят » Всичко за сенполии » Пъстролистност (вариегатност)