Чуден свят

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Чуден свят » Всичко за сенполии » Защо не цъфтят сенполиите?


Защо не цъфтят сенполиите?

Сообщений 1 страница 20 из 27

1

От вкореняването на листенце до първи цъфтеж средно може да мине една година. Понякога по-малко, понякога повече. Зависи от много неща, най-вече от сорта и от условията на отглеждането. Но ние ще разгледаме какви могат да бъдат причини за НЕцъфтеж на големи растения.

Причините могат да бъдат много, его някои от тях:

▬  Най-честата грешка е че растенията се засаждат в големи съдове /саксии/ и затова не искат да цъфтят.
   В природата те растат в ограничени пространтва /пукнатини на скали/. Може да се види в сайта ► в сайта "Чуден свят"
   Те или стават на "марули" или растат на корени и докато не усвоят цялата пръст в голямата саксия не се "замислят" за потомството, тоест за цъфтеж.
Сенполия по-бързо и по-обилно цъфти в по-малък съд. Подходящ размер на саксията за малки растения 6-7 см (диаметър на саксията) и за големи растения 8-9 до 10 см.

▬  На растенията не им стига светлина. Те не изискват много, но, ако стоят далече от прозореца или на много сенчесто място също могат да не цъфтят. Ще им трябва достатъчно продължителна и ярка (но не пряка слънчева) светлина. През есенно-зимен период хубаво да се доосветяват до 10-12  часа.

▬  Растенията отдавна не са пресаждани. Почвата е тежка и сбита.

▬  Друга крайност, пресаждат се много често и в много хранителна почва с голямо съдържание на азот (който отговаря за листната маса).

▬ Излишният азот ще доведе до бърз растеж на листа за сметка на цъфтежа.

▬ Излишният азот отслабва теменужките, което ги прави уязвими към гъбични заболявания.

▬  По принцип в саксията трябва да расте само една розетка (ако не е трейлър). Но много често виждам цели бунове, които просто си пречат и хабят всичките си сили за поддръжка на тази маса. Хубаво да се премахват издънките докато още са малки, тогава става най-безболезнено и в този случай могат да се премахнат всички наведнъж. Но, ако са големи, хубаво да се премахват на етапи, за да не се отварят толкова рани и за да не получават стрес.

▬  Субстрат има алкална реакция.

▬  Постоянна ниска влажност на въздуха (по-малко от 30%)

▬  Растението е болно и не му е до цъфтеж. (Такова растение не се наторява!)

▬  И в жегата сенполиите или не цъфтят или се мъчат да цъфтят.

▬ Има сортове, които трудно цъфтят.

2

В тази книга (превод от немски) препоръчват използване на противозачатъчни хапчета за хубав цъфтеж на сенполиите. Но има противоречиви мнения по този въпрос.  :x

http://uploads.ru/i/c/Q/1/cQ1zA.jpg

При растенията с големи розетки и голяма листна маса, е възможно да се махне най-долният ред от листата, но не повече от 5-6 наведнъж. И препоръчително да не се обрязват, а да се отчупват, без да се оставят пънчета. (Взима се лист и леко се дърпа настрани)

Така съм чула, че поливането със гореща вода ги стимулира да цъфтят.  :O

ТУК  и ► ТУК (рус.) има цяла голяма тема за къпане на растенията с топла вода и за поливане долу в чинийката с много гореща вода на различни растения, не само на сенполии.

Един път аз ги изкъпах профилактично по рецептата на Б. Макуни с температура 45,5 градуса /в никакъв случай не повече!/ и бяха тръгнали масово да цъфтят, но не мога категорично да кажа, че това е причината.

Стимулират цъфтеж торовете, които съдържат повече фосфор и калий, и по-малко азот. (Подходящ е "Тор за кактуси"). Ще се повторя че се наторяват само здрави растения и с 2 пъти по-малка концентрация от препоръчаната от производителя.  При сенполиите важи правило - "по-хубаво да се натори по-малко, отколкото да се прекали".

Ако някой има други идеи, мисли и наблюдения, да споделя.  :yep:

3

Хехе, точно тази книга я имам вкъщи и от нея съм се учила за повечето цветя.  :flirt:
Ще взема да използвам някой от съветите за стимулация, благодаря, Светле.
При вас също ли сега не цъфтят много, сигурно причина е и смяната на сезоните, условията, температурата, слънчевото греене и т.н. Не мога да ги доосветявам и явно това ще им се отрази. Иначе се старая да спазвам всички други условия изброени по-горе.

4

Конфетка, ако не те затруднявам, можеш ли да цитираш, какво точно пише в книгата за противозачатъчни, защото нямам тази книга. Интересно ми е, а може и на някой друг ще бъде интересно да прочете от първоизточника за това. :)

А за цъфтеж, моите започнаха масово на напъпват и очаквам с голямо нетърпение да цъфнат новите сотове.  http://forum.hobbykafe.com/images/smilies/paltzi.gif

5

Мога, то е съвсем малко. След обясненията за сенполия, мястото за отглеждане, грижите и размножаването, накрая има
Съвет на градинаря:

Теменужките цъфтят неуморно, ако на всеки три месеца слагате в пръстта по едно противозачатъчно хапче.

6

Светлана написал(а):

А за цъфтеж, моите започнаха масово на напъпват и очаквам с голямо нетърпение да цъфнат новите сотове.  f

Чакам с голямо нетърпение  :flirt:
И при мен положението е същото  :whistle: , след добра почивка пъпките нарастват  сравнително бързо  .

Отредактировано ПОЛИДИДИ (27.10.2011 09:42:45)

7

Конфетка, благодаря.  :flag:

8

А при мен заради малкото светлина поспряха да цъфтят. И по тази причина вчера сложих на повечето възрастни растения противозачатъчни хапчета. Сега ще чакам и ще сравнявам с тези, на които не им сложих.  :flirt: Ще видим само хапче стига ли или светлината си е най-важното.  :crazy:

9

Светлана написал(а):

При растенията с големи розетки и голяма листна маса, е възможно да се махне най-долният ред от листата, но не повече от 5-6 наведнъж. И препоръчително да не се обрязват, а да се отчупват, без да се оставят пънчета. (Взима се лист и леко се дърпа настрана)

Каква е връзката? Какво пречат листата на цъфтежа? Не виждам логиката.
А при това с противозачатъчните просто няма логика. :playful:

10

Мисля, че причините са две. Първата, че растението харчи по-малко сили и храни за поддържането на тези листа и насочва към цветята. Второ, цветя (семена) е продължение на рода и при махането на листата растението усеща опасност и се стреми по-бързо да осигури това продължение.  ;)

11

botan, може в противозачатъчните да има някакви вещества, които ги стимулират. Но наистина го знам отдавна, още от баба ми. Тя отглеждаше теменужки в огромни количества. Непрекъснато цъфтяха и то много богато. Просто досега не бях пробвала и не посмях да сложа на най- любимите си видове. Ще докладвам как се развиват нещата.

12

Светлана написал(а):

При растенията с големи розетки и голяма листна маса, е възможно да се махне най-долният ред от листата, но не повече от 5-6 наведнъж. И препоръчително да не се обрязват, а да се отчупват, без да се оставят пънчета. (Взима се лист и леко се дърпа настрани)

Изпробвано. Работи! Имах една магазинска теменужка дето цяло лято и есен растеше на листа без да пуска цвят и като й махнах старите надрусани листа искара цветоноси. След това полях и с балансиран тор защото нямах друг и сега поне 10 сорта са ми напъпили като 3 от тях нито са ми цъфтяли нито знам какви са и нямам търпение. :crazy:

Конфетке, как върви експеримента ти с противозачатъчните? :question:

Отредактировано botan (03.02.2012 22:54:44)

13

Че как, никак.  :rofl: Едва ли може да стане без светлина, както и си мислех. Ти твоите ги стимулираш, но сигурно са ти под лампи. А моите не искат и да чуят.  :unsure:

14

Да, признавам си става дума за тези под лампата. :yep:

15

Специално за Ботан, както и за всички интересуващи се, разбрах как помагат хормоналните таблетки.
На английски: ТУК
На руски: ТУК
И едно рефератче на български: ТУК

Още растежни регулатори: ТУК

Отредактировано Конфетка (27.03.2012 00:12:06)

16

Ам аз много добре ги знам фитохормоните, но кой от тях е в противозачатъчните? :question:

17

Ти пък, да не съм фармацевт :rofl: , явно имат подобно действие.

Да се похваля, най-накрая моите теменужки започнаха масово да пускат цветоноси. И си разбрах грешката, уж за да им влиза повече светлина, цяла зима държах щорите непрекъснато отворени, тоест ламелите са в хоризонтално положение. И чак скоро видях, че даже при леко затворени влиза повече светлина.  :blush: А аз се чудя какво им стана цяла зима и защо не мръдват, друга зима си цъфтят и пеят. Направо ми идва да се гръмна. :canthearyou:

Отредактировано Конфетка (02.04.2012 22:53:06)

18

Нищо, важно че си установила причината и сега с пълна сила... [взломанный сайт] да те радват!

19

При мен Irish Laughter образува пъпки юли месец. От тогава растат, даже има и нови, но не се отварят-вече е октомври.  Пресадих скоро, показвам и снимка към момента. Това цвете май забрави, че трябва да ги отвори тия пъпки.  :dontknow:
http://s1.uploads.ru/t/JecHK.jpg

20

По принцип  не е от бързите сортове.  :yep:  Ако само си прехвърлила растението в по-голяма саксийка е добре, няма да му навреди никак, но ако си махнала и от предишната пръст и даже леко си разместила коренчетата волно или неволно, коренчетата вече трябва да се адаптират в новите условия, а още повече, че растението е било напъпило.  Личи си в средата че не само пъпките, но и листенцата,са забавили растеж. http://senpolia.eu/forum/images/smilies/icon_magnifier.gif
  Иначе хубаво растение, ще цъфне. http://forum.hobbykafe.com/images/smilies/paltzi.gif


Вы здесь » Чуден свят » Всичко за сенполии » Защо не цъфтят сенполиите?