Чуден свят

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Чуден свят » Всичко за сенполии » Има ли сезонност при вкореняването на сенполии


Има ли сезонност при вкореняването на сенполии

Сообщений 1 страница 17 из 17

1

Досега нямах никакъв проблем с вкореняването на листенцата от сенполии, особено в торфени таблетки. Почти нямаше жертви или рядко единични. Есента, зимата и пролетта всичко вървеше чудесно. Последните, които заложих през май, вече са насадени и дори имат малки бебенца. Но от юни насам масово ми загниват листенцата. Като че ли в парничетата става прекалено много влага. И започнах често да ги отварям. В другите сезони слагах листенцето в торфената таблетка и не отварях изобщо парничето до подаването на коренчета извън таблетката. Обикновено този период е около месец. Нито доливах вода вътре, нито нищо. Дайте съвет, това нормално ли е за летния сезон, повече да ги проветрявам или направо да прескачам летните месеци за вкореняване на листенца.  %-)
Между другото имам същия проблем и с резниците фуксии заложени в торфени таблетки.

2

Да, не е желателно в летни жеги да се вкореняват листенца. Има няколко причини за това:
- различни вируси и бактерии при високи температури и висока въздушна влажност се развиват не бързо, а невероятно бързо;
- жегата е невероятен стрес по принцип за растението, въпреки че си има корени, може да му се помогне и да се премахнат цветя и цветоносите, да се повиши до него въздушна влажност. За листенцето е много по-голям стрес защото има рана, няма коренчета и в екстремални условия, се "чуди" дали да оживява, дали да се вкоренява? Някои успяват да се вкоренът, но процентът на загуби е по-голям.
Даже пресаждането на растенията не е желателно през лятото, само могат да се прехвърлят, без да се повреждат корените.
Знам, че дори в болниците не е желателно да се правят операции лятно време, ако не е наложително.  :dontknow:

3

А при мен започнаха да гният.Загниват от дръжката към листото.Не са преполяти,но явно тия жеги не им се отразяват добре.Напръсках ги с топсин и шевит и дано нямам вече жертви.Гледам,че тия които са на по-хладно са много по-добре от другите,но нямам възможност всички да са на едно място.Ще търпят.И детките не искат да растат.Това от жегата ли е?В къщи е към 30 градуса.А може ли да ги пулверизиам с водичка на два-три дена,за да понесат по-лесно горещините?

4

Ясно, вече ще си знам и няма да вкоренявам лятото.
При мен поне със засадените листенца, детките и големите растения сенполии няма проблем. Растат като луди, цъфтят и се чувстват добре.  http://savepic.net/420938.gif Но у нас е най-много 25 градуса сега в жегите, хем изложението е запад в едната част на хола, а в другата юг. И по двата прозореца има теменужки.
Светик по-добре да каже, но май е възможно да се пръскат в жегите. Аз поне като ги поливам, често ги понамокрям, защото са на тясно, но листата са им чудесни.

5

Точно сега пък имам готови за вкореняван листенца, а е топло. Пускам и климатик като стане много жега, но ето например Frozen in time листенцето от Светлето нещо не ще да се вкорени. По същото време вкорених и РС Арлекин и Голубой туман- много са си добре. Сега имам още листенца, а ме е страх да не ги  изхабя. Но няма как- слагам пък вие стискайте палци!
За Frozen in time листенцето какво ще ме посъветвате- омекнало е леко, не се е вкоренило- да топя пак във вода ли, или да да режа старите корени и да чакам нови?

6

По принцип пъстролистните сортове по-трудно се вкореняват, независимо от времето и сезона. Ако си го засадила вече в почвата и е малко омекнало, вземи го напръскай /пулвелизирай, за да повишиш въздушната влажност/ и му сложи прозрачно парниче. Нищо че ще е мокро листото, само да не допира до стените на похлупаче /плик, чашка, капаче/, иначе има вероятност от загниване. Проветрявай всеки ден и да стои някъде на сенчесто място. След няколко дена пиши за резултата. :writing:

7

Благодаря за съвета, Светле! Послушах те- пулверизирах, преместих парничето на по-тъмно място и листенцето вече е доста по-добре. Не е меко, мисля, че вече се е вкоренило. А пък Голубой туман изкарва детки  :cool:

8

Радвам се, че ти помогнах навреме. Нека да постои още няколко дена с парник и започваш постепенно да отваряш - за 1 час, за 2 часа.... и ще наблюдаваш, ако не омеква, значи всичко е наред и след известно време ще можеш съвсем да го премахнеш. Успех!  http://itibus.ru/images/smilies/kolobok/standart/girl_wink.gif

9

Аз пък засадих Грейс,само той пусна малки бебета,другите още нямат,засега всичко е наред.Нормално ли е това,вече втори месец ги чакам  и едва имат по 1-2 жилки?Светлана,помагай!

10

Diana Angelova написал(а):

...едва имат по 1-2 жилки

Не знам за какво точно пишеш, но мисля че става въпрос за коренчета. Ако е така и ги виждаш, предполагам че са още във водата, можеш да ги засаждаш, без да чакаш дълги коренчета (да не са по-дълги от 1 см) защото при засаждането могат да се подгъват и има вероятност от загниване. И съвсем не трябва да чакаш да поникнат бебета във вода защото при засаждането на лист няма как да не се заровят и бебета. Те обикновено поникват на края на листото и когато се заровят, изгниват.
А иначе, щом са живи, значи са добре, надявам се че скоро ще те зарадват.  [взломанный сайт]

11

А аз си мислех,че трябва да чакам да излезнат и бебета и тогава да ти засадя.Щом е така ще ги засадя!Благодаря !

12

►►ТУК в моя сайт има тема за размножаване.
Там има адрес http://rostov-fialka.narod.ru/html/soveti/Cherenki.htm
където ростовчанка Людмила ПАК показва начин за засаждане на такива листенца с дечица, но за тази цел ще трябва да има мъх сфагнум, сръчност и все пак малко късмет. http://senpolia.eu/forum/images/smilies/icon_magnifier.gif

Лично аз никога не съм използвала този метод. :dontknow:

13

Светле, моят Frozen in time май няма да го бъде. Листенцето изсъхна доста по крайщата. Аз пък съм много болна и нямах много време да му обърна внимание. На есен ще си поръчам направо едно стартерче или голямо растение ако имаш. Добрата новина е, че РС Арлекино и Голубой туман вече дават детки, а Irish Laughter ще цъфти! Как знаят цветенцата ми, че не ми е добре и искат да ме зарадват   http://smayli.ru/data/smiles/flowers-354.gif

14

Здравей   Светлана! Всички   листенца  пратени  от  теб   имат   коренчета   ,малките   растения   наедряха  и   имат   нови  листенца!  Много  съм  радостна  за  което!  Имам  въпрос   -кога  да  засадя   листенцата  -коренчетата   са  около   1 см  .   Никъде   във   Варна  няма  перлит  или  веркумлит   ,  има  готови  смески  за присаждане.    Изчетох  много  информация  .  Да   засадя ли  в  готова   смеска  -състава  е  торф  и   перлит и  калифорнийски   червей. Ще  чакам   съвет.   Благодаря  предварително!!

15

Вчера на Diana Angelova отговарях на този въпрос.  Не трябва да чакаш да пораснат по-големи коренчета, но го направи от понеделник нататък, нека малко да захладнее или ако засаждаш сега, задължително да стоят някъде на сянка и бих им сложила парниче  за няколко дена(може и в обща прозрачна кутия да наслагаш саксийки с засадените вече листенца), за да им помогнеш да преживеят стрес от пресаждането. Успех!  [взломанный сайт]

tani65 написал(а):

Да   засадя ли  в  готова   смеска  -състава  е  торф  и   перлит и  калифорнийски   червей

Да, това е подходяща почва. Вермикулит и в София се намира трудно, а перлит имам от години един голям чувал. Иначе съм чула, че само на едно място предлагат Агроперлит, но не съм купувала и не знам с какво се различава от обикновен, предлаган в строителството.

16

Моите листенца ги засадих вече,а перлит си купих от Бриколаж имаше и Вермикул/потърси ги там/дано съм била от полза!

17

Много   благодаря   за  съветите!   Днес   намерих  в  Бриколаж   перлит  и  вермикулит  а  също  и  торфени  таблетки!!  Тия  дни   като   се  понижат   температурите  и  ще  засея   листенцата  с  коренчета!  Дано   имаме  успех  !


Вы здесь » Чуден свят » Всичко за сенполии » Има ли сезонност при вкореняването на сенполии