Чуден свят

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Чуден свят » Всичко за сенполии » Проблеми при сенполии


Проблеми при сенполии

Сообщений 21 страница 40 из 155

21

Здравейте,имам проблем вече с не малко от сентполиите ми.Направи ми впечатление,че на даста от тях пожълтява първо едно листо ,после се появяват още.Не падат ,не са меки,само са по бледи или жълти.Може ли това да се дължи на горещините през лятото?Дали трябва да ги присаждам?Купила съм ги март месец,тези които са купени месец май нямат този проблем.В същото време сега започват да цъвтят и не знам дали е добре да ги пресаждам .

22

Ели, ти самата, без да искаш, си отговаряш на едната част от въпроси.  :D
Купените през март са засадени по-рано отколкото тези, които си купила през май и хранителните вещества са им свършили по-рано и затова първо те "алармират". Растението последните си сили дава на новите листенца, а за старите не стига храна. Със сигурност не си ги подхранвала и затова и другите след време ще пожълтяват. И затова хубаво сега, тамън и време позволява, да ги пресадиш. Щом са напъпили, просто ще ги прехвърлиш в по-големи саксийки (с 1-2 см по-големи) без да им нараняваш кореновата и всичко ще е наред. Успех!  http://itibus.ru/images/smilies/kolobok/standart/girl_wink.gif

23

Светле,благодаря и аз си мислех за присаждане,но заради цветовете не смеех.имам още една която не знам точно какво да направя.Листата и са по меки и завити навътре реших,че съм я преполяла, намалих поливането оставих я да  попресъхне и пак не се оправя.Чудя се дали да погледна корените и да я сложа в мъх,или да я пресадя  и сложа в парниче.

24

Елина, както казва Светик, най-вероятно някоя пеперуда може да ти е влязла случайно в стаята и да те е сдобила с челяд. Иначе ако гъсеницата не е пренесена с цвете, не виждам как ще се появи. Аз така си внесох една в кухнята с резниците мушки за вкореняване. Но в хола при теменужките много внимавам. Дори когато се мотая по балконите и при външни цветя, после много внимателно си изтърсвам и отупвам дрехите, ръцете, краката, косата, за да не внеса гадини. И засега се справям.  :yep:

Аз в почивните дни си пресаждах и пререждах теменужките, и какво ми направи впечатление. Бях чувала, че перлитът може да изгори корените на млади растения, но не бях виждала. И явно на една теменужка не ми е стигнал стиропор за дренаж и съм добавила и перлит. Обикновено използвам керамзит, най-много вермикулит и рядко стиропор. Та за разлика от другите теменужки, които бяха направили много големи и гъсти корени около тези дренажни материали, тази нямаше въобще корени около перлита. А това значи почти в половината чашка. Пък аз се чудех защо не се развива добре и пожълтява. Пожълтяват ми и теменужките, в чийто състав на почвата съм прекали с пясъка и те нямат много хранителна среда. Защото аз не съм привърженик на многото торене. Общо взето при мен най-добре се развиват в почвен субстрат размесен с вермикулит и малко перлит. Но пак ще наблюдавам. Не говоря за вкореняване и детки, а за вече растящи и големи растения. Кажете си и вие мнението.

25

А аз искам да попитам, защо някои от новонасадените ми детки са по-бледички, от липсата на светлина ли? В момента са бледо жълто-зелени. Едва ли е от липса на хранителни вещества, защото са скоро насадени в нова пръст с перлит и вермикулит. Дано напред има повече слънчеви дни, че е зле за бебетата. При големите растения всичко си е наред.

26

От липса на светлина листенцата на малки растения могат да бъдат светло-зелени или хилави изтънели. Жълти могат да бъдат само ювенилните /първи бебешки/листенца, но ако други пожълтяват това наистина от липса на хранителни вещества. Може би по някакви други причини /голяма киселинност и др./ растението в хранителна почва не може да поеме храна. Ако си ги пресадила съвсем скоро и преди са били "на гладно", пожълтелите листенца няма да станат зелени, а ще се ориентираш по нови листенца те вече трябва да растат как-то трябва. Ако продължават новите да растат пожълтели, тогава вече ще трябва да се търси причина. :|

27

Ам това според мен е по-скоро защото са наскоро насадени - недостиг на вода. Остави ги малко по- на сянка и като се вкоренят добре би следвало да си възвърнат нормалното оцветяване. Не поливай допълнително.

28

Не знам как вода би могла да повлияе на оцветяването. Хубаво да има и други мнения. http://itibus.ru/images/smilies/kolobok/standart/meeting.gif

29

Съвсем възможно е тези преди да са били на гладно, защото по-дълго са останали с майчиното листо в старата пръст. Но ги чаках да дръпнат, че бяха дребнички. И се забелязва само при някои видове бебета, повечето са си зелени.  :D Но може и от светлината е, защото освен мрачните дни, са и доста нагъсто. И зависи как някоя теменужка засенчва друга. Сега ги разредих, ще наблюдавам. Другите фактори засега ги изключвам, защото не са чак толкова скоро насадени (за водата), а киселинността е една за всички. Само бебета на някои видове са такива.

30

Имам голям проблем  :'( съсипах едн куп листа от ценни сортове. Как стана ли... ами от откомври имах листа във вода към 40 -50 сорта, подарени ми основно от 2 съфорумки, стояха си така при температура около 13-14 градуса, допреди няколко дена имах само 6 загнили листа които навреме бях изхвърлил, та реших да ги сложа за вкореняване в торфени шайби, като ги оставих на топло поне 20 градуса е минималната температура, 90% изгниха или са загнили. Дръжките първо, после и петурата, като някои имат още зеленко тук-там към края на листата. Листата изглеждат като мокри и сякаш прозрачни, покафенели или почернели. Преди два дни получих свежи листа, още вечерта ги сложих в шайби, на топло, на другия ден като се прибрах всички се бяха гътнали-почернели като предишните. Само да кажа, че не бяха на мног светло, но пък на топло, както казах над 20 градуса. Имах и няколко вкоренени листа във вода тях садих преди около седмица, в смес от унипочва и перлит с преобладаване на последния, полях, направих парничета с найлонови кесийки... и те по същия начин.
Казвайте какво не е наред, моля ви!

31

Съчувствам ти ,но не го преживявай толкова,а си направИ изводи,че по това време на годината не ти се получава вкореняването по този начин.

1.Ти обеззаразяваш ли си листата /с белина или калиев перманганат/ ?
2.Друг път ползвал ли си същите торфени таблетки,защото някои от тях не са добри за вкореняване.
3.Пробвал ли си да вкореняваш в сфагнум ? В момента имам около 50 листа за вкореняване и при температура 23 градуса са свежи/да не ме чуе дявола/
4.Водата ти с какви качества е ? Да не си налял студена-направо от чешмата ?

Надявам се ,че и друг ще ти даде идеи...Аз само маркирам това,което аз съм правила като грешки .

П.П.Можеш да пробваш вкореняване и на част от лист като най-последен вариант.

Отредактировано Цеци (20.01.2012 22:10:49)

32

Да Цеци, много хубави и полезни съвети. Едно нещо да се изпусне по веригата и цялата работа отива на кино. Горе-долу ще напиша същото с малки допълнения.
1. Първо листата, ако са били от един човек, щях да търся причина някъде там, но щом са няколко, а резултатът е един и същ, значи не там е причината.
2. Обеззаразяване. Това да е закон, хубаво даже да се обеззаразяват листенца от ваши растения, а за внесени от вън изобщо не коментирам.
3. Аз отдавна не вкоренявам във вода, а направо в почва, спестявам един стрес. Но при вкореняването във вода наистина е много важно каква е тя. Аз вкоренявах в преварена вода плюс стрит въглен от аптека, за по-сигурно.  http://forum.hobbykafe.com/images/smilies/paltzi.gif

33

Цеци написал(а):

Съчувствам ти ,но не го преживявай толкова,а си направИ изводи,че по това време на годината не ти се получава вкореняването по този начин.
            1.Ти обеззаразяваш ли си листата /с белина или калиев перманганат/ ?2.Друг път ползвал ли си същите торфени таблетки,защото някои от тях не са добри за вкореняване.3.Пробвал ли си да вкореняваш в сфагнум ? В момента имам около 50 листа за вкореняване и при температура 23 градуса са свежи/да не ме чуе дявола/4.Водата ти с какви качества е ? Да не си налял студена-направо от чешмата ?
            Надявам се ,че и друг ще ти даде идеи...Аз само маркирам това,което аз съм правила като грешки .
            П.П.Можеш да пробваш вкореняване и на част от лист като най-последен вариант.

Цеци, обеззаразявам в перманганат, водата я сипвам темперирана, но непреварена, ние(селото) пием една от най-хубавите води,които могат да съществуват от планински извор, докарана от Пирин, много малко соли, пивка и студена.
Таблетките ги ползвам за първи път, от Стрелиция са-джуфи-реших в тях след дълго чете на добри отзиви в руските форуми.
Сфагнум имам съвсем малко, подари ми го Мармозана, в бурканче ми е, расте, но си е твърде малко като количество, за да го използвам. Пробвах да вкореня пластина от лист, от тия лиса дето дръжките им изгниха , но петурите бяха зелени ... и те се сбъгясаха.
Най-добре и най-бързо ми се вкорениха листа през август и септември, което заложих октомври и след него е провал, лощото е, че го приемам като личен провал. Листенцаа ми са основно о тБоряна и Елина, за което им благодаря от сърце!

34

Препоръчвам ти към тази ситуация да подходиш аналитично,а не емоционално,защото за кратко време ще имаш повече листа отколкото можеш да понесеш...

Имаш ли възможност да снимаш и да ни покажеш нагледно ? При мен през зимата вкореняването е по-успешно,отколкото през есента,защото тук температурите са много високи.Единственото,което още ми идва на ум е,че водата трябва да е много малко в чашката /1см. / и листенцата да не са наблъскани едно до друго.Таблетките от Стрелиция са точно тези,които не бих препоръчала,но има хора които са доволни.Имам една максима "Правото е на правещия" и затова отстрани можем само идеи да даваме,а ти си човека,който ще си откриеш проблема.На пролет ще ти пратя листа,само свирни да си ги поискаш :writing:

35

Ще снимам утре, че днес бях на работа, а  на светкавица не ми се снима. Но май подозирам проблема - преохлаждане. Вчера получих бебета по еконт, надлежно и съвестно опаковани, по обективни причи не  успях да ги прехвърля в нови саксии, оставих ги на топло, по листата им има същите  поражения днес.

36

Аз ти предлагам да спреш с получаването защото имам чувството че у вас вилнее някаква бактерия или гъба и колкото и нови да получиш пак ще дадат фира. :'(

37

botan написал(а):

Аз ти предлагам да спреш с получаването защото имам чувството че у вас вилнее някаква бактерия или гъба и колкото и нови да получиш пак ще дадат фира.

Не е бактерия на големите нищо им няма, на едно място са, подозирам, че е преохлаждане и като постоят на топло измръзналите тъкани бързо се скапват.

38

Acebia написал(а):

Аз ти предлагам да спреш с получаването

Аз ти предлагам същото.Не е подходящото време да се получават листа,но както разбирам ти си стигнал до същия извод !

39

Да, Цеци, на пролет ще си поискам листенца от теб. Благодаря ти за щедрото предложение! Ти си   :cool: !

Отредактировано Acebia (21.01.2012 21:45:01)

40

Acebia написал(а):

подозирам, че е преохлаждане

Имаш ли термометър? Не вярвам да е от преохлаждане, минималната температура за отглеждане е 13 градуса, което значи че може да издържи за кратки периоди и на по-големи застудявания, пък и ако температурата беше проблема всички растения щаха да са засегнати. http://yoursmileys.ru/msmile/think/m2036.gif


Вы здесь » Чуден свят » Всичко за сенполии » Проблеми при сенполии